Baş Boyun Kitleleri

Op. Dr. Uğur Harputluoğlu

Boyunda kitleleri selim ve habis kitleler olarak ayırırız.

Burun Estetiği (Rinoplasti)​

Selim oluşumlar:

  • Doğumsal (triglossal, brankial kist, lenfanjiom gibi)
  • Enfeksiyona bağı lenf bezi iltihabı ( tbc, aids, toxo, infeksiyöz mononüklosis, kedi tırmığı, ağır bademcik iltabı, deri enfeksiyonu, aft vb.)
  • Boyun lenf açısından çok zengindir. Dudak, yüz, tükürük bezleri, dil, gırtlak ve bölümleri, yutak, bademcik , geniz bölgesi ve burun boyunda değişik grup lenf bezlerine drene olur.
  • Boyun lenf grupları, yüzeyel ve derin olarak ve ön, orta ve arka boyun olarak gruplara ayrılır. Herhangi bir enfeksiyonda ilk o bölgeye ait olan lenf bezleri büyür ve boyunda kitle olarak belirir. Lenf bezini teşhis ettikten sonra onun büyümesine neden olan primer lezyon aranır.

Habis oluşumlar

  • Metastazik boyun kitleleri: boyundaki lenf bezi büyümeleri herzaman enfeksiyona bağlı olmayabilir!
    Baş boyun kanserlerinin ilk metastaz yaptıkları yer boyundaki lenf bezleridir!
  • Küçülmeyen, gittikçe büyüyen, BT veya MR da 1.5 cmden fazla boyutta olan lenf bezi büyümelerini dikkatli değerlendirmek gerekmektedir. Tam bir kbb muayenesi yapıp primer tümör araştırılmalıdır.
  • Hogkin veya non hogkin lenfomalar; Boyunda primer odağı bulunmayan birçok lenf bezi büyümelerinde düşünülmelidir.

Online Randevu


Op. Dr. Uğur Harputluoğlu

Kulak-Burun-Boğaz (KBB) uzmanlığı ve estetik cerrahi konularında derin bir deneyime sahip olan Op. Dr. Uğur Harputluoğlu, İstanbul’da doğmuş ve bu alandaki kariyerine kentin önde gelen hastanelerinde adım atmıştır. Uzun yıllara dayanan eğitim ve pratik deneyimiyle, hastalarına sağlık sorunlarına kapsamlı ve etkili çözümler sunmaktadır. Bugün ise kendi özel muayenehanesinde ve çeşitli hastanelerde hizmet vermektedir, her bir hastasına özenle ve uzmanlıkla yaklaşarak en iyi tedaviyi sağlamayı amaçlamaktadır.

Desing: Memscreative