Geniz Eti Ameliyatı

Op. Dr. Uğur Harputluoğlu

Geniz eti burun deliklerinin arka duvarında bulunan lenfatik organlardır. Tüm çocuklarda bulunmakla birlikte her çocukta bulgu vermez. Sıklıkla geniz etine bağlı bulgular 2 yaşından sonra ortaya çıkar, nadiren 2 yaşından küçük çocuklarda da görülebilir. Genetik, alerjik bünye, sık enfeksiyon gibi nedenlerle aşırı büyüme gösterip şikayetlerin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Burun Estetiği (Rinoplasti)​

Geniz etine bağlı en sık görülen şikayet çocuklarda gelişen tıkayıcı uyku apnesidir. Çocuklarda sağlıklı gece uykusu büyüme gelişme için olmazsa olmazdır. Büyüme hormonu sağlıklı uyku esnasında salgılanmaktadır. İleri derecede büyük geniz eti çocuklarda ağız açık uyuma, horlama ve uykuda solunum durmaları yapabilir.

Bu nedenle uyku kalitesini bozup çocuklarda büyüme ve gelişme geriliği yapar. Uzun dönemde yüz ve damak yapısındaki bozulmalara, bu nedenle yüzde balık ağzı görünümüne ve ortodontik diş problemlerine neden olabilir. Bunun yanında orta kulağın havalanması geniz yoluyla olduğu için tekrarlayan orta kulak enfeksiyonları ve orta kulakta tedaviye dirençi effüzyon (sıvı birikimi) görülebilmektedir. Kulak ile ilgili sorunlar erken dönemde geçici iken tedavi edilmemesi durumunda kalıcı işitme kaybı ile sonuçlanabilir.

Ameliyatlar genel anestezi ile yapılmakta ve hasta ameliyat esnasında hiç ağrı duymamaktadır. Ortalama 10 dakika süren bir ameliyattır, ağız içinden gerçekleştirilir ve görünen bir kesi veya dikiş uygulanmaz. Eğer gerekiyorsa aynı seansta kulaklara tüp takılması ya da bademcik ameliyatı ile birlikte yapılabilir.

Ameliyat sonrası birkaç saat gözlem yapıldıktan sonra çocuk evine gidebilir. Üç gün sıvı ve yumuşak gıdalarla beslenmesi önerilir. Yine ameliyattan bir kaç gün sonra çocuk tamamen normal hayatına dönebilir. Eğer bademcik ameliyatı ile birlikte yapılmışsa yumuşak gıdalar ile bir hafta beslenmesi uygundur. Eğer eş zamanlı kulaklara tüp takılmışsa bir kaç ay kulaklara su kaçmasını engelleyen kulak tıpaları kullanmak uygundur.

Online Randevu


Op. Dr. Uğur Harputluoğlu

Kulak-Burun-Boğaz (KBB) uzmanlığı ve estetik cerrahi konularında derin bir deneyime sahip olan Op. Dr. Uğur Harputluoğlu, İstanbul’da doğmuş ve bu alandaki kariyerine kentin önde gelen hastanelerinde adım atmıştır. Uzun yıllara dayanan eğitim ve pratik deneyimiyle, hastalarına sağlık sorunlarına kapsamlı ve etkili çözümler sunmaktadır. Bugün ise kendi özel muayenehanesinde ve çeşitli hastanelerde hizmet vermektedir, her bir hastasına özenle ve uzmanlıkla yaklaşarak en iyi tedaviyi sağlamayı amaçlamaktadır.

Desing: Memscreative