Uğur Harputluoğlu Milliyet’in Konuğu

Paylaş:

Milliyet Pembe Nar Gazetesi’nin konuğu olan Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Uğur Harputluoğlu çocuklarda işitme kaybına karşı uyarılarda bulundu.

Duyan anne ve babaların işitme sorunu olan çocukları her geçen gün artıyor. Duyu kaybı eksikliği, ruhsal ve fiziksel gelişimini negatif etkilediği için işitme problemini başlangıcında yakalamak çok önemli.

Anne sütü koruyor

Çocuklarda östaki tüpünün erişkindekinden daha kısa ve yatay olduğundan dolayı mikropların burundan orta kulağa daha kolay ulaştığını belirten Dr. Uğur Harputluoğlu şunların altını çiziyor: “Bundan dolayı orta kulakta sıvı birikebilir. Bu sıvının yaptığı basınç kulak zarını etkileyebilir. Bu durum genellikle sık üst solunum yolu enfeksiyonu geçiren ve geniz eti problemi olan çocuklarda görülür.

İltihaplanmada kulak zarında çökme ve ileri zamanda delinme meydana gelebilir. Fakat tıbbi çözümlerle tedavisi mümkündür ve işitme kaybı yeniden kazanılır.” Yenidoğan bebeklerin bu konuda daha şanslı olduğunu anne sütünün sağladığı bağışıklığın kulak iltihabının ilerlemesine izin vermediğini belirten Uzman Harputluoğlu, daha sonraki dönemlerde kulak sorunlarının arttığını vurguluyor.

Yüksek seslere asla maruz bırakmayın

Yüksek seslere asla maruz bırakmayın
Yüksek seslere asla maruz bırakmayın

Dr. Harputluoğlu, işitme hasarında “gürültü travmasına” dikkat çekiyor. Pediatrik işitme problemlerinin nedenleri arasında yüksek sesler de var. Çocuk büyük gürültüye uzun süre maruz bırakılırsa olumsuz sonuçlar yaratır. Çocukların odasına veya bulunduğu ortama yakın şekilde çok yüksek sesle müzik dinlenmesi sakıncalı. Böyle bir ortam çocuklarda işitme kaybına neden olabilir. Eğer ses çok fazlaysa yani 85 desibel ve üzerindeyse, iç kulaktaki sinir uçları zarar görür. Yüksek sese maruz kalma süresi uzadıkça daha fazla sinir ucu etkilenir.

Hasar gören sinir sayısı çoğaldıkça, duyma işlevi azalır. Buna çok dikkat edin çünkü ölü sinir uçlarını tıbbi uygulamayla canlandırmak mümkün değildir! O nedenle bebek ve çocukların yanında ses seviyesini düşük tutmak gerekir.”

Kulak çubuğuna dikkat!

Hiç önemsenmeyen ve tehlikesi fazla bilinmeyen nokta ise kulak çubuğu kullanımı. Bebeklerin kulak temizliğini yaparken özellikle dikkatli davranmak gerektiğini vurgulayan uzman şu bilgileri paylaşıyor: “Çocuğun kulak kanalında kir birikebilir. Temizlemek için asla pamuklu çubuklardan kullanmayın. Bu çubuk kiri geriye iter. Hatta kulak zarının delinmesine bile yol açabilir.

Kulakta koruyucu işlevi olan çok değerli bir sıvı bulunur. Kanalın kendi kendini temizlemesini sağlar. Bu görevi yapan sıvının çubukla içeri itilmemesi gerekir. Siz bu yöntemle temizlediğinizi sanırsınız fakat kir orada kalmaya devam eder ve kulak kanalını tam olarak tıkayabilir. Bir takım enfeksiyonlara neden olabilir. Ses dalgalarının hareketini engelleyerek işitme problemi doğurabilir.. Bu konuda kendi başınıza hareket etmeyin. Doktorunuzdan bilgi alarak temizleme amaçlı özel bir damla kullanabilirsiniz.”

İşitsel uyaranlara ilgisiz mi?

Pendik Bölge Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Uğur Harputluoğlu, ”Doğumdan sonra 6 aylık sürede bebeğiniz yüksek seslerde tepkisizse, duyduğu sesleri taklit etmiyorsa mutlaka hekime başvurmalısınız. 1 yaşına kadar konuşma sesi çıkarmaması dikkate alınmalı. 1­2 yaş aralığında çevreden gelen seslere ilgisiz olması dikkat çekicidir. Özellikle ailede kalıtsal işitme kaybı olan kişiler varsa, işitme testi en kısa sürede yaptırılmalı. Hassas cihazlarla yapılan ölçümlerle işitme derecesini öğrenerek erken tedaviye başlamak mümkün” diyor.

Kulak iltihabı çok sık görülüyor

Kulak iltihabı çok sık görülüyor
Kulak iltihabı çok sık görülüyor

Çocuklarda östaki tüpünün erişkindekinden daha kısa ve yatay olduğundan dolayı mikropların burundan orta kulağa daha kolay ulaştığını belirten Dr. Uğur Harputluoğlu şunların altını çiziyor: “Bu durumda orta kulakta sıvı birikir. Bu sıvının yaptığı basınç kulak zarını etkiler. Bu problem genellikle sık üst solunum yolu enfeksiyonu geçiren ve geniz eti sorunu olan çocuklarda görülür. İltihaplanmada kulak zarında çökme ve ileri zamanda delinme meydana gelebilir. Tıbbi yöntemlerle tedavisi mümkündür, işitme kaybı ilerlemeden problem atlatılabilir.”

Hamileyken oluşan riskler

İşitme sorunu ile doğan çocuklarda genellikle bunun nedeninin genetiğe bağlı olduğuna dikkat çeken uzman doktor, “Ailede kalıtsal işitme kaybı hikaye hikayesi olması, bebeğin 34. haftadan önce doğması, annenin hamileliği sırasında geçirilen bazı enfeksiyonlar, hamilelikte zehirlenme ya da toksik ilaç kullanımı gibi faktörlerinin işitme kaybı riski yaratabileceğini” söylüyor. Bu durumlarda ailelerin bilinçli olması ve erken zamanda bir kulak burun boğaz uzmanına başvurmaları gerektiğini belirtiyor

Akraba evliliği çocukları sorun yaşıyor

İşitme veya konuşma engelli olup, tedavi amacı ile hastanelere getirilen çocukların aile yapıları incelendiğinde, ebeveynlerinin yüzde 40’ında akraba evliliğinin tespit edilmesi gerçeğine de işaret eden Dr. Uğur Harputluoğlu, bu konudaki bilinç eğitimlerinin yaygınlaştırılmasının önemine de değindi

İlginizi çekebilir;
DHA-Sağlık turizminde burun estetiğinin payı arttı
HT Hayat / Burun Estetiği Sonrasında Bunlara Dikkat!

Operatör Doktor Uğur Harputluoğlu

Kulak-Burun-Boğaz (KBB) uzmanlığı ve estetik cerrahi konularında derin bir deneyime sahip olan Dr. Uğur Harputluoğlu, İstanbul’da doğmuş ve bu alandaki kariyerine kentin önde gelen hastanelerinde adım atmıştır. Uzun yıllara dayanan eğitim ve pratik deneyimiyle, hastalarına sağlık sorunlarına kapsamlı ve etkili çözümler sunmaktadır. Bugün ise kendi özel muayenehanesinde ve çeşitli hastanelerde hizmet vermektedir, her bir hastasına özenle ve uzmanlıkla yaklaşarak en iyi tedaviyi sağlamayı amaçlamaktadır.

Desing: Memscreative